Jak sobie poradzić z zaległościami podatkowymi?

Jak sobie poradzić z zaległościami podatkowymi?

on wrz 30, 13 • by admin • with Możliwość komentowania Jak sobie poradzić z zaległościami podatkowymi? została wyłączona

Jak sobie poradzić z zaległościami podatkowymi?   Podatki płacimy na kilka sposobów. Jedne niemal nieświadomie, jako np. VAT doliczony do każdego produktu i usługi lub podatek odprowadzony od pensji bądź świadczenia. Inne z pełną odpowiedzialnością, jeśli np. prowadzimy działalność...
Pin It

Home » Pozostałe » Jak sobie poradzić z zaległościami podatkowymi?

Jak sobie poradzić z zaległościami podatkowymi?

 

Podatki płacimy na kilka sposobów. Jedne niemal nieświadomie, jako np. VAT doliczony do każdego produktu i usługi lub podatek odprowadzony od pensji bądź świadczenia. Inne z pełną odpowiedzialnością, jeśli np. prowadzimy działalność gospodarczą, jako odrębny formularz do sprzedawanych produktów lub usług. A jeszcze inne to podatki od spadków, darowizn i nieruchomości, których nie wpłaca się po ich samodzielnym wyliczeniu, ale uzyskawszy decyzję w wyniku postępowania podatkowego.

Jak sobie jednak poradzić w przypadku, kiedy z różnych powodów dotknie nas problem zaległości podatkowych? Czy jest jakiś sposób, aby sobie z nimi poradzić w sposób nie obciążający dodatkowo naszych finansów?

 

Czy na pewno muszę zapłacić?

 

W pewnych sytuacjach organ podatkowy może umorzyć zaległość podatkową z urzędu. Najczęściej dzieje się tak, gdy kwota zaległości nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie 44 zł) lub zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki niezbędne do przeprowadzenia tego postępowania. Słowem kluczowym jest tu jednak słowo „może”. Jeśli umorzenie nie nastąpi, podatnik nie ma prawa tego zakwestionować.

 

Umorzenie lub rozłożenie na raty

 

Można wnioskować o umorzenie zaległości podatkowej lub rozłożenie jej na raty. Wówczas wniosek taki  rozpatruje organ podatkowy, czyli urząd skarbowy,  izba skarbowa bądź urząd celny. Powinien się tym zająć niezwłocznie i najczęściej sprawa rozpatrywana jest w ciągu miesiąc (w przypadku  spraw szczególnie skomplikowanych może się to przeciągnąć do dwóch miesięcy). Jeśli te terminy nie zostaną dotrzymane, organ podatkowy ma obowiązek poinformować podatnika o opóźnieniach oraz jego przyczynach. Warto zaznaczyć, że przesłanką podjęcia decyzji w sprawie umorzenia zaległości podatkowych jest sytuacja podatnika w chwili podejmowania decyzji o umorzeniu, a nie wcześniejsze zdarzenia.

 

Obrona przed przewlekłością postępowania

 

To nie tak, że podatnik jest całkowicie bezradny. Jeśli organ podatkowy działa opieszale, możemy się bronić, składając ponaglenia do organu wyższego stopnia. Wszelkiego rodzaju opóźnienia działają na naszą niekorzyść, tak więc mamy pełne prawo się przed tym bronić.

 

Odwołanie od decyzji.

 

Od decyzji organu podatkowego możemy się odwołać, jeśli jest ona dla nas niekorzystna. Jednakże bez względu na to, zaległości podatkowe trzeba będzie spłacić. Jeśli sytuacja finansowa na to aktualnie nie pozwala, warto uregulować choćby odsetki od zaległości, ponieważ te rosną w zastraszającym tempie. Może w tym pomóc pożyczka, np. na kredito24.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top