Jak dostać nadpłatę PIT na konto?

Jak dostać nadpłatę PIT na konto?

on paź 26, 12 • by SpecPodatkowy.pl • with Możliwość komentowania Jak dostać nadpłatę PIT na konto? została wyłączona

Każdy podatnik, który po rozliczeniu podatku dochodowego słusznie wykazał nadpłatę otrzyma od Urzędu Skarbowego należny zwrot. Urząd Skarbowy ma 3 miesiące od daty złożenia przez nas zeznania na rozliczenie się z nami z dokonanych nadpłat. Formy zwrotu nadpłaty podatku Zwrot taki może nastąpić w...
Pin It

Home » PIT » Jak dostać nadpłatę PIT na konto?

Każdy podatnik, który po rozliczeniu podatku dochodowego słusznie wykazał nadpłatę otrzyma od Urzędu Skarbowego należny zwrot. Urząd Skarbowy ma 3 miesiące od daty złożenia przez nas zeznania na rozliczenie się z nami z dokonanych nadpłat.

Formy zwrotu nadpłaty podatku

Zwrot podatku PIT na konto

Źr.:  sxc.hu

Zwrot taki może nastąpić w dwóch formach: gotówkowej i bezgotówkowej. Forma gotówkowa z reguły oznacza, że podatnik musi pokryć koszty przekazu pocztowego bądź pofatygować się w określonym terminie do siedziby Urzędu Skarbowego a konkretnie do jego kasy. Ostatnio coraz popularniejszą formą zwrotu nadpłaty jest właśnie forma bezgotówkowa, czyli po prostu przelew bankowy. Niestety, jest jeden mały problem, który oczywiście z łatwością pokonamy stosując się do informacji podanych poniżej. Numeru konta do przelewu nadpłaty podatku nie możemy podać na rozliczeniu podatkowym. W tym celu musimy skorzystać ze specjalnego formularza, który uświadomi urzędników, jaki numer konta posiadamy i na jaki numer konta przelać nadpłacony podatek.

Formularz z numerem konta podatnika

W zależności od naszego statusu ewidencyjnego numer konta możemy podać na drukach: ZAP-3, NIP-7 lub CEIDG-1. A więc otrzymanie zwrotu nadpłaty podatku wiąże się z wypełnieniem odpowiedniego formularza. Formularz ZAP-3 powinna złożyć osoba fizyczna, która jest objęta rejestrem PESEL i jednocześnie nie prowadzi działalności gospodarczej. Formularz CEIDG-1 składa osoba fizyczna, która prowadzi działalności gospodarczą i podlega wpisowi do CEIDG. Natomiast formularz NIP-7 składają osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub są płatnikiem VAT, ale niepodlegające pod CEIDG. Ten sam formularz zobowiązane są również złożyć osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej ale będące płatnikiem podatków bądź składek ZUS lub nieobjęte rejestrem PESEL.
Forma zwrotu nadpłaty podatku poprzez przelew na konto jest coraz bardziej popularna. Wynika to z tego, że jest to najszybsza i jednocześnie najtańsza forma otrzymania zwrotu podatku od Urzędu Skarbowego. Nie musimy ponosić kosztów przekazu pocztowego ani tracić czasu na stanie w kolejkach do kasy, jakie zazwyczaj wiją się w Urzędach Skarbowych.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top