Ubezpieczenie OC: ukryty podatek?

Ubezpieczenie OC: ukryty podatek?

on sty 29, 14 • by admin • with Możliwość komentowania Ubezpieczenie OC: ukryty podatek? została wyłączona

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Konieczność opłaty polisy jest przez większość z nas traktowana jako podatek, nadaje jej negatywny wydźwięk. Tymczasem polisa OC powinna być rozumiana jedynie w kategoriach parasolu bezpieczeństwa,...
Pin It

Home » Pozostałe » Ubezpieczenie OC: ukryty podatek?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Konieczność opłaty polisy jest przez większość z nas traktowana jako podatek, nadaje jej negatywny wydźwięk. Tymczasem polisa OC powinna być rozumiana jedynie w kategoriach parasolu bezpieczeństwa, chroniącego właściciela samochodu przed finansowymi skutkami poczynionych szkód.

Od 2021 roku wyższe kary za brak ważnego OC

Wysokość kar za brak podpisanej polisy OC dla samochodów osobowych w roku 2021 wzrosła do poziomu 5600 zł dla większego niż 14-dniowy okres ubezpieczenia, co stanowi skok o 400 zł w stosunku do roku poprzedniego. Więcej zapłacą także właściciele samochodów ciężarowych i motocykli: odpowiednio jest to 5040 i 560 zł (zwyżka w stosunku do roku 2020 o 240 zł i 30 zł).

Jeżdżący bez ważnego OC mają powody do niepokoju. Coraz lepiej działa baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, której dane służą do wykrywania przerw w opłacaniu OC – rok 2013 przyniósł sumę naliczonych kar w wysokości 26 milionów złotych, co stanowi skok aż o 10 milionów w stosunku do roku 2012. Według danych UFG po drogach może jeździć nawet 250.000 samochodów bez ważnego OC.

OC traktujmy jak koszt eksploatacji samochodu

Ściągalność tak rozumianego „podatku” z roku na rok wzrasta, a Polacy zaczynają być coraz bardziej odpowiedzialni. Podpisanie korzystnej polisy OC nie musi być skomplikowane ani drogie, coraz więcej osób przekonuje się o tym, wybierając ubezpieczenia komunikacyjne samodzielnie, wykorzystując porównywarkę OC Punkta.pl. Kluczowym podejściem, pozwalającym na zmianę sposobu myślenia o polisie OC jak o podatku, jest świadomość korzyści, jakie niesie ze sobą jej posiadanie. Nabywając polisę obowiązkową, zabezpieczamy się tym samym przed ryzykiem odpowiedzialności finansowej w przypadku nieumyślnego wyrządzenia szkód.

Wysokość OC w dużej mierze uwarunkowana jest od danych technicznych pojazdu – nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować ją jako część ponoszonych rokrocznie kosztów eksploatacji samochodu, stawiając ją w jednym rzędzie z cenami paliwa. Aktualizacje cen polis obowiązkowego OC, nie mają od paru lat prawie żadnej dynamiki – przyczyną jest duża konkurencja wśród ubezpieczycieli, którzy walczą o klienta jedynym rozsądnym wabikiem: ceną.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top