Pożyczka a podatek: kiedy będziemy musieli go zapłacić?

Pożyczka a podatek: kiedy będziemy musieli go zapłacić?

on paź 31, 13 • by admin • with Możliwość komentowania Pożyczka a podatek: kiedy będziemy musieli go zapłacić? została wyłączona

Ludzie pożyczają pieniądze od wieków i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Nic dziwnego, każdemu może trafić się gorszy rok – łatwo dziś przecież o utratę pracy czy nagłą chorobę, a wtedy kryzys finansowy gotowy. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach...
Pin It

Home » Pozostałe » Pożyczka a podatek: kiedy będziemy musieli go zapłacić?

Ludzie pożyczają pieniądze od wieków i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Nic dziwnego, każdemu może trafić się gorszy rok – łatwo dziś przecież o utratę pracy czy nagłą chorobę, a wtedy kryzys finansowy gotowy. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach pożyczając będziemy musieli martwić się nie tylko o sam zwrot pieniędzy, lecz także o zapłacenie podatku.

Pożyczka bez podatku

 

Zacznijmy jednak od tego, gdzie możemy pożyczyć pieniądze bez konieczności płacenia podatku. A więc obowiązku takiego nie mamy, jeśli pożyczamy od instytucji zajmującej się taką działalnością komercyjnie. Kredyt, który weźmiemy w banku, nie będzie zatem tego wymagał. Także szybkie pożyczki przez Internet są zwolnione z tego typu opłat. To innowacyjne rozwiązanie cieszy się coraz większym powodzeniem, ze względu na łatwą dostępność oraz prędkość przesłania pieniędzy klientowi. Jednocześnie nie musi być wcale mniej godne zaufania od tych bankowych.

 

Kiedy musimy zapłacić?

 

Wbrew pozorom, najbardziej kosztowne okazują się te pożyczki, które powszechnie uważa się za najtańsze – czyli pożyczki od rodziny czy znajomych. Bardzo często się na nie decydujemy, ponieważ bliskie nam osoby nie pytają o nasze dochody, nie chcą odsetek, a do tego nie naślą na nas raczej windykatora. Nie dziwne zatem, że ten sposób cieszy się takim powodzeniem. Tymczasem, zgodnie z prawem, od każdej takiej pożyczki powinniśmy zapłacić 2% podatku. Oczywiście, możemy nie zgłosić pożyczonej kwoty w rozliczeniu, jednak gdy sprawa się wyda, zmuszeni będziemy do poniesienia znacznie większych kosztów: stawka wzrośnie już do 20%.

 

Wyjątki od reguły

 

Na szczęście prawo jest dla nas coraz bardziej łaskawe – kilka lat temu weszły w życie przepisy znacznie łagodzące to surowe prawo. Dzięki nim wśród najbliższej rodziny możemy pożyczać sobie pieniądze nie płacąc podatków od czynności cywilnoprawnych. Zwolnieni od tego obowiązku będą między innymi małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci czy wnuki osoby pożyczającej. Musimy jednak zachować ostrożność i zapoznać się ze szczegółowymi warunkami, ponieważ te wyjątki wymagają spełnienia określonych wymagań np. zgłoszenia pożyczki do urzędu czy przelania pieniędzy na właściwe konto.

Artykuł wsparła merytorycznie EkspresKasa.pl – firma udzielająca pożyczek online.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top