Akcyza na samochody sprowadzane z UE

Akcyza na samochody sprowadzane z UE

on paź 28, 12 • by SpecPodatkowy.pl • with Możliwość komentowania Akcyza na samochody sprowadzane z UE została wyłączona

Samochody zakupione w krajach Unii Europejskiej i sprowadzone do Polski podlegają opłacie akcyzowej. Opłacenie podatku akcyzowego dotyczy każdorazowej odsprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją w kraju. Stawka akcyzowa wyraża się w procentach i obliczana jest od podstawy opodatkowania. Pojazdy o...
Pin It

Home » VAT » Akcyza na samochody sprowadzane z UE

Samochody zakupione w krajach Unii Europejskiej i sprowadzone do Polski podlegają opłacie akcyzowej. Opłacenie podatku akcyzowego dotyczy każdorazowej odsprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją w kraju. Stawka akcyzowa wyraża się w procentach i obliczana jest od podstawy opodatkowania. Pojazdy o pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych objęte są podatkiem akcyzowym w wysokości 18,6 % podstawy opodatkowania, natomiast pozostałe pojazdy o pojemności silnika mniejszej aniżeli wymieniona powyżej objęte są stawką 3,1%. Aktualne przepisy akcyzowe uaktualnione zostały ustawą z dnia 22 lipca 2010. Przepisy weszły w życie od 1 września 2010 roku.

Akcyza na samochody sprowadzone z UE

Autor: emitea   Źr.:  sxc.hu

Sposób opłacenia akcyzy

Po nabyciu pojazdu na terenie Unii Europejskiej i jego przewiezieniu na terytorium Polski podatnik zobowiązany jest do złożenia w ciągu 14 dni uproszczonej deklaracji oraz obliczenia i zapłaty akcyzy w terminie 30 dni. Akcyzę wpłaca się na rachunek właściwej Izby Celnej. Organ podatkowy, jakim w tym przypadku jest Izba Celna, nie jest zobowiązany do wzywania podatnika do uiszczenia stosownej wielkości akcyzy, podatnik musi zrobić to sam. Opłacenie akcyzy jest też warunkiem zarejestrowania pojazdu w kraju, wobec tego zapłaty podatku należy dokonać przed dniem rejestracji, ale nie później niż 30 dni od daty sprowadzenia pojazdu.

O czym powinniśmy pamiętać przy zakupie pojazdu sprowadzonego z kraju UE

Każdorazowa transakcja sprzedaży i zakupu pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej przed jego pierwszą rejestracją w kraju wiąże się z opłaceniem podatku akcyzowego. Kupujący pojazd sprowadzony z kraju wewnątrz wspólnotowego powinien pamiętać o zapłacie należnego podatku najpóźniej do 30 dnia od dnia przemieszczenia pojazdu na terytorium Polski. W przypadku zakupu pojazdu sprowadzonego od kogoś, jeżeli nie został on jeszcze zarejestrowany, również należy odprowadzić podatek akcyzowy. Akcyzę opłacamy w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania Urzędzie Celnym.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top