Nowe paragony fiskalne od 1 kwietnia 2013 roku

Nowe paragony fiskalne od 1 kwietnia 2013 roku

on cze 20, 13 • by SpecPodatkowy.pl • with Możliwość komentowania Nowe paragony fiskalne od 1 kwietnia 2013 roku została wyłączona

Z dniem 1 kwietnia 2013 roku w Polsce weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. W praktyce oznacza to wiele problemów dla osób zobowiązanych do korzystania z kas rejestrujących w...
Pin It

Home » PIT » Nowe paragony fiskalne od 1 kwietnia 2013 roku

Z dniem 1 kwietnia 2013 roku w Polsce weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. W praktyce oznacza to wiele problemów dla osób zobowiązanych do korzystania z kas rejestrujących w toku prowadzonej działalności gospodarczej. Należy powiedzieć, że najwięcej kontrowersji w nowym rozporządzeniu budzi kwestia określania na paragonie dokładnej nazwy towaru lub usługi, pozwalającej na jednoznaczne ich zidentyfikowanie. Na czym to polega?

Asortyment produktów ma znaczenie

Im szerszy i bardziej zróżnicowana oferta towarowa lub usługowa danego przedsiębiorstwa, tym na paragonie powinna znaleźć się bardziej szczegółowa nazwa towaru lub usługi, aby można było je prawidłowo zidentyfikować. Małe sklepy i punkty usługowe nie będą musiały szczegółowo określać nazwy sprzedawanych produktów lub usług, ale już w większych sklepach, gdzie asortyment jest zróżnicowany, będzie to konieczne.

Paragon fiskalny

Na każdym paragonie wydrukowanym z kasy rejestrującej powinna znaleźć się jego nazwa – paragon fiskalny. Stare przepisy zobowiązywały podatników do wpisywania w kasie rejestrującej, podczas jej kodowania, odpowiedniej nazwy towaru lub usługi lub ewentualnie dodatkowo opisu towaru lub usługi, jako rozwinięcie nazwy. Nowe zasady wydawania i tworzenia paragonów fiskalnych, przygotowane przez resort finansów wskazują, że paragon musi pozwalać na wskazanie w sposób jednoznaczny, jakiego towaru lub usługi dotyczy.

Wprowadzone zmiany mają na celu należytą kontrolę i ochronę wobec konsumenta funkcji informacyjnej paragonu fiskalnego.

Paragon musi z jednej strony pozwalać organowi podatkowemu na weryfikację poprawności dokonanych rozliczeń podatku VAT, jak i zapewniać konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Bardziej szczegółowe paragony fiskalne będą spełniały obie z wymienionych funkcji.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top