Z dniem 1 kwietnia 2013 roku w Polsce weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. W praktyce oznacza to wiele problemów dla osób zobowiązanych do korzystania z kas rejestrujących w toku prowadzonej działalności gospodarczej. Należy powiedzieć, że najwięcej kontrowersji w nowym rozporządzeniu budzi kwestia określania na paragonie dokładnej nazwy towaru lub usługi, pozwalającej na jednoznaczne ich zidentyfikowanie. Na czym to polega?
Asortyment produktów ma znaczenie
Im szerszy i bardziej zróżnicowana oferta towarowa lub usługowa danego przedsiębiorstwa, tym na paragonie powinna znaleźć się bardziej szczegółowa nazwa towaru lub usługi, aby można było je prawidłowo zidentyfikować. Małe sklepy i punkty usługowe nie będą musiały szczegółowo określać nazwy sprzedawanych produktów lub usług, ale już w większych sklepach, gdzie asortyment jest zróżnicowany, będzie to konieczne.
Paragon fiskalny
Na każdym paragonie wydrukowanym z kasy rejestrującej powinna znaleźć się jego nazwa – paragon fiskalny. Stare przepisy zobowiązywały podatników do wpisywania w kasie rejestrującej, podczas jej kodowania, odpowiedniej nazwy towaru lub usługi lub ewentualnie dodatkowo opisu towaru lub usługi, jako rozwinięcie nazwy. Nowe zasady wydawania i tworzenia paragonów fiskalnych, przygotowane przez resort finansów wskazują, że paragon musi pozwalać na wskazanie w sposób jednoznaczny, jakiego towaru lub usługi dotyczy.
Wprowadzone zmiany mają na celu należytą kontrolę i ochronę wobec konsumenta funkcji informacyjnej paragonu fiskalnego.
Paragon musi z jednej strony pozwalać organowi podatkowemu na weryfikację poprawności dokonanych rozliczeń podatku VAT, jak i zapewniać konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Bardziej szczegółowe paragony fiskalne będą spełniały obie z wymienionych funkcji.