Konsekwencje błędów w deklaracji PIT

Konsekwencje błędów w deklaracji PIT

on paź 27, 12 • by SpecPodatkowy.pl • with Możliwość komentowania Konsekwencje błędów w deklaracji PIT została wyłączona

Składając rozliczenie podatku, czyli deklarację PIT, możemy spodziewać się, iż zostaniemy poinformowani o dokonaniu korekty naszego zeznania przez właściwego urzędnika albo zostaniemy wezwani do samodzielnego złożenia korekty. Bardzo często zdarza się nam popełniać błędy w rozliczeniu PIT, dlatego...
Pin It

Home » PIT » Konsekwencje błędów w deklaracji PIT

Składając rozliczenie podatku, czyli deklarację PIT, możemy spodziewać się, iż zostaniemy poinformowani o dokonaniu korekty naszego zeznania przez właściwego urzędnika albo zostaniemy wezwani do samodzielnego złożenia korekty. Bardzo często zdarza się nam popełniać błędy w rozliczeniu PIT, dlatego większość z tych błędów traktowana jest przez urzędników łagodnie. Najważniejsze jest to, że nieświadomie popełnione błędy wiążą się jedynie z wyżej wymienionymi konsekwencjami. Co za tym idzie skutkiem takiego rodzaju błędu będzie jedynie konieczność poprawy zeznania oraz uregulowanie nadpłaconej bądź niedopłaconej kwoty podatku.

Świadome wprowadzenie w błąd

Błędne wypełnienie deklaracji PIT

Autor: ssho    Źr.: sxc.hu

Zupełnie inne konsekwencje grożą jednak podatnikom, którzy wprowadzili Urząd Skarbowy w błąd w wyniku świadomego i przemyślanego działania. O ile w przypadku błędów w rozliczeniu możemy mówić o pomyłce, o tyle w przypadku celowego działania mówimy o wykroczeniu bądź przestępstwie skarbowym. W tym wypadku kary są już surowe i na pewno dla nieuczciwego podatnika dotkliwe. A w przypadku nieświadomie popełnionego błędu jedyną konsekwencją jest konieczność złożenia korekty do zeznania. Czasem wiąże się to z kilkukrotną wizytą w Urzędzie Skarbowym.

Kara za umyślne wprowadzenie w błąd

Za umyślne wprowadzenie Urzędu Skarbowego w błąd podatnik może zostać ukarany mandatem bądź grzywną w kwocie od 150 zł aż do 14,400,000 zł. Wszystko zależy jednak od tego, czy przewinienie zostanie potraktowane jako wykroczenie czy jako przestępstwo skarbowe, a to z kolei zależy od kwoty, na którą celowo oszukamy Urząd Skarbowy. Bez względu na rodzaj wykroczenia i kwotę grzywny, oszustwa zostają zazwyczaj wykryte oraz stosownie ukarane.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top