1 procent podatku dla OPP

1 procent podatku dla OPP

on lis 20, 12 • by SpecPodatkowy.pl • with Możliwość komentowania 1 procent podatku dla OPP została wyłączona

Każdy podatnik rozliczający się z fiskusem ze swoich dochodów ma prawo w ramach formularza PIT przekazać swój 1% podatku Organizacji Pożytku Publicznego. Uprawnieni do tego są wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, jak również...
Pin It

Home » PIT » 1 procent podatku dla OPP

Każdy podatnik rozliczający się z fiskusem ze swoich dochodów ma prawo w ramach formularza PIT przekazać swój 1% podatku Organizacji Pożytku Publicznego. Uprawnieni do tego są wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, jak również przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym.Katalog podatników mogących przekazać część swojego podatku organizacjom charytatywnym i pożytku publicznego jest więc całkiem duży. Do grona tychże osób zalicza się też w

1 procent odatku dla OPP

Źr.  sxc..hu

pewnych przypadkach emerytów i rencistów, jeśli samodzielnie rozliczają się z fiskusem.

Aby przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, podatnik w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisuje numer KRS wybranej organizacji. Należy przy tym podkreślić, że organizacja ta musi zostać wpisana do wykazu organizacji pożytku publicznego, jaki prowadzony jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Aktualny spis wszystkich organizacji, na rzecz których można przekazać swój 1% podatku znajduje się m.in. na stronach Biuletynu Informacji Publicznej MPiPS. Co roku wykaz ten jest aktualizowany.

Do wykazu Organizacji Pożytku Publicznego mogą zostać zgłoszone wyłącznie te podmioty, które nie prowadzą m.in. działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu:

– Tytoniowego,
– Piwowarskiego,
– Alkoholowego,
– Elektronicznego,
– Paliwowego,
– Winiarskiego,
– Spirytusowego.

Swój jeden procent podatku, wyliczonego z deklaracji podatkowej, podatnik może przekazać tylko jednej Organizacji Pożytku Publicznego.

Comments

comments

Podobne artykuły

Comments are closed.

Scroll to top